SP8KKM | SP8YAY | SP8PVV

Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kolejny zwykły dzień klubowy

Dziś kolejny dzień klubowy, tak jak zwykle pełen wielu ciekawych tematów i rozmów.

Andrzej SP8LNC przedstawił ciekawe pomysły, jak w prosty sposób wykonać różne baluny antenowe. Otrzymaliśmy również certyfikaty z przeprowadzonego miesiąc temu szkolenia w zakresie pierwszej pomocy.

Doszła do nas także radosna wiadomość o wyrażeniu zgody na zorganizowanie kolejnego już egzaminu na świadectwo uzdolnienia w służbie radioamatatorskiej, które odbędzie się podczas VI Galicyjskiego Spotkania Krótkofalowców dnia 11.06.2016 w Głobikowej. Ciekawostką jest fakt, że jedyna sesja wyjazdowa poza siedzibami delegatur UKE. Wobec tego zapraszamy na to spotkanie wszystkich obecnych jak i przyszłych radioamatorów.

SQ8AQO

Ps. Kandydatów na egzamin zapraszamy co czwartek już od stycznia na godz. 18.00 na spotkania klubowe.

 

Życzenia Świąteczno-Noworoczne

alt

Niech radość i pokój
Świąt Bożego Narodzenia
Towarzyszy wszystkim
Przez cały Nowy Rok
Życzymy, aby był to Rok
Szczęśliwy w osobiste doznania,
Spełnił marzenia i dążenia zawodowe
Oraz by przyniósł wiele satysfakcji
Z własnych dokonań.

Życzy Zarząd Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta".

Zapraszamy na spotkanie opłatkowe dnia 09.01.2016r o godz. 17.00 w siedzibie stowarzyszenia.

 

Kontakt ARISS zaplanowany ze szkołą z Polski

Na wtorek, 8 grudnia 2015 roku, o około 8:15 UTC, czyli 9:15 CEWT, jest zaplanowana łączność ARISS z Gimnazjum im. Konstantego Gałczyńskiego w Świętajnie w Polsce. Połączenie będzie realizowane przez stację radioamatorką LU1CGB, zlokalizowaną w Argentynie. Radioamatorska stacja klubowa ARISS o znaku NA1SS, zlokalizowana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie obsługiwana przez astronautę Kjell?a Lindgren?a KO5MOS.

Gimnazjum im. Konstantego Gałczyńskiego w Świętajnie, do którego uczęszcza około 170 uczniów w wieku od 13 do 15 lat, położone jest w malowniczej Krainie Tysiąca Jezior w powiecie szczycieńskim (województwo warmińsko-mazurskie, północno-wschodnia część Polski). Szkoła liczy siedem oddziałów i pracuje tu dwudziestu nauczycieli. W szkole został założony i funkcjonuje Mazurski Klub Łączności SP4YWM, który liczy 17 uczniów (w tym troje ze Szkoły Podstawowej i jedna z Przedszkola, wszyscy ze Świętajna).

W przygotowaniach do radioamatorskiej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), uczniowie przy wsparciu nauczycieli doskonalili swój angielski i poznawali życie i pracę na stacji. Mieli okazję uczyć się nie tylko angielskiego używanego na co dzień, aby móc zadać pytania astronaucie, ale także języka specjalistycznego, by odwiedzać strony internetowe agencji kosmicznych. Uczyli się geografii z użyciem nowoczesnych technologii i robili zdjęcia Ziemi z pokładu ISS (EarthKam). Szkoła współpracowała z Olsztyńskim Planetarium w celu zorganizowania obserwacji. Planetarium odwiedziło Świętajno podczas jednej z imprez szkolnych. Dzięki temu do dyspozycji szkoły było Astronomiczne Laboratorium Mobilne zwane Astrolabium. W zeszłym roku uczniowie i nauczyciele wzięli udział w 4 Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS, zorganizowanej w centralnej Polsce. Mogli tam skoncentrować się na interesujących tematach dotyczących ISS i dowiedzieć się, jak inne polskie szkoły przygotowywały wcześniej łączność ARISS.

Uczniowie brali również udział w projekcie miniSAT, którego częścią był eksperyment w bliskiej przestrzeni kosmicznej. Wysłali do stratosfery na wysokość ok. 30 000 m nad Ziemią ziarna grochu, folię bąbelkową i zegarek. Panujące tam warunki różnią się od tych na powierzchni Ziemi: ciśnienie jest dużo niższe, promieniowanie UV wyższe, a temperatura wynosi poniżej zera stopni Celsjusza. Ludzie z całej Polski, a w tym uczniowie ze Świętajna, wzięli udział w tym wydarzeniu. Misję balonu oznaczono CP26. Eksperyment ten był możliwy dzięki radioamatorom i wolontariuszom z pozarządowej organizacji ? Fundacji Copernicus Project (koło Torunia). Ich dwa sztandarowe projekty to MiniSAT i Near Space Program w Polsce i od 2005 roku do dziś zorganizowali ponad 30 lotów balonowych w bliską przestrzeń kosmiczną z różnymi misjami.

W marcu 2013 roku gimnazjum zaczęło propagować w prasie radioamatorską łączność między astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej a uczniami z Gimnazjum Gałczyńskiego. Uprzednio, została przygotowana oficjalna inauguracja. TVP Olsztyn, Radio Olsztyn i inne media były obecne i brały udział w inauguracyjnym wykładzie na temat ARISS. Kontynuacją programu EarthKAM była też wtedy wystawa zdjęć gimnazjalistów. Jeszcze przed inauguracją, zaproszono do przygotowań do łączności ARISS uczniów z podstawówki w Świętajnie (w wieku od 5 do 12 lat). W efekcie, niektórzy z nich razem ze starszymi koleżankami i kolegami z gimnazjum zadadzą swoje pytania astronaucie.

Łączność ARISS będzie przeprowadzona w języku angielskim. Wydarzenie będzie prawdopodobnie transmitowane na EchoLink AMSAT (węzeł 101 377), oraz na  http://ariss.pzk.org.pl/live.

Uczniowie zadadzą tyle z następujących pytań na ile wystarczy im czasu.

 1. Kasia (5) Czy możecie jeść lody na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 2. Ola (8) Jak często obserwujesz Ziemię i próbujesz znaleźć swój dom?
 3. Oliwia (8) Jak długo astronauta może przebywać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 4. Natalia (8) Ile trzeba mieć lat, aby zostać astronautą?
 5. Julka S. (15) Czy można zatrzymać lub zmienić kierunek lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 6. Kinga (15) Jak spędzacie czas wolny w kosmosie?
 7. Julia K. (15) Jaka strefa czasowa jest używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 8. Magda (15) Czy czasami robicie imprezy/przyjęcia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 9. Mateusz (15) Czy astronauta może się przeziębić albo złapać grypę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 10. Cezary (15) Jakie było Twoje najtrudniejsze zadanie w kosmosie?
 11. Klaudia (14)? Co zrobiło na Tobie największe wrażenie, patrząc z kosmosu?
 12. Roksana (14) Czy widać sylwestrowe fajerwerki z kosmosu?
 13. Emilia (13) Ile czasu zajmuje podróż z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną?
 14. Kornel (15) Czego najbardziej brakuje Ci w kosmosie z tego, co jest na Ziemi?
 15. Martyna (13) Czy robicie pranie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 16. Zuzanna R. (13) Czy widziałeś kiedyś niezidentyfikowane obiekty latające?
 17. Zuzanna D. (13) Czy można zabrać ze sobą swoje zwierzę na Międzynarodową Stację Kosmiczną?

ARISS oferuje uczniom szansę przeżycia ekscytującego doświadczenia ? bezpośredniej rozmowy przez radio amatorskie z członkami załogi przebywającej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauczyciele, rodzice i społeczeństwa obserwują jak krótkofalarstwo i członkowie załogi ISS mogą wzbudzać zainteresowanie młodzieży nauką, techniką oraz chęć uczenia się.

żródło: arisspolska.info

 

Stacja Pogodowa w Głobikowej

Informujemy o testowym uruchomieniu stacji pogodowej w Głobikowej. Tymczasowo dostępna tylko on-line na stronie internetowej operatora. Wkrótce dostępna bedzie w sieci APRS.

Zapraszamy na stronę: globikowa.monitorujemy.com

SQ9AOL

 

Kurs pomocy przedmedycznej - zaliczony !

W dniu 12 listopada 2015 odbył się kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Został on zorganizowany przez Dębicki Klub Łączności SP8KKM i był pierwszą edycją tego typu szkolenia.

Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami gdzie powinniśmy wykazać się znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Umiejętność prawidłowej oceny sytuacji oraz sprawdzenia podstawowych czynności życiowych jest niezbędne, dlatego dużo czasu i uwagi podczas kursu, poświęciliśmy jednemu z najpoważniejszych stanów ? zatrzymania akcji serca. Techniki resuscytacji były ćwiczone przez wszystkich zebranych.

Instruktor wymyślał coraz to bardziej skomplikowane i niesamowite scenki, gdzie każdy uczestnik musiał samodzielnie podejmować decyzję o wdrożeniu odpowiedniego algorytmu postępowania.

Zapoznaliśmy się z tzw. ?łańcuchem przeżycia", ćwiczyliśmy na fantomie uciskanie klatki piersiowej, wdechy ratownicze oraz tzw. ?pozycję boczną ustaloną".
Zostały też przećwiczone elementy prawidłowej oceny urazowej osoby poszkodowanej, ze szczególnym uwzględnieniem: złamań, zwichnięć, poparzeń oraz opatrywania różnego rodzaju ran.

Zapoznaliśmy się również z procedurami postępowania przy: hipotermii, odmrożeniach, zadławieniach, padaczki i ukąszeniach.

Poziom zainteresowania osiągnął kulminację, gdy wszyscy uczestnicy pod okiem ratownika sami zaczęli aranżować scenki, włącznie z udzielaniem pomocy osobie uwięzionej w samochodzie. Istotne okazały się sposoby i wskazówki jak bezpiecznie ewakuować kierowcę oraz pasażerów podczas niespodziewanych zdarzeń na drodze.

Z całą pewnością tego typu szkolenia są konieczne, podnoszą poziom wiedzy i umiejętności w sytuacji, kiedy nagle trzeba komuś pomóc.

Swoją wiedzą podzielił się z nami:

Ratownik Medyczny Jarosław Wilk

 

Kurs pomocy przedmedycznej

Kurs pomocy przedmedycznej odbędzie się w siedzibie klubu SP8KKM ul. Sportowa 26, 39-200 Dębica, w dniu 2015-11-12 o godz. 18.00.

 

Spotkanie Klubowe 2015-10-29

Wydaje się, że to było niedawno, ale patrząc w kalendarz to już prawie dwa lata ?.

27 listopada 2013 było o nas głośno za sprawą naszego pierwszego kontaktu ARISS ze Stobiernej, a już 2 tygodnie później kolejnego z Brzeźnicy.

W międzyczasie zorganizowaliśmy wiele aktywności klubowych i terenowych, a cykliczne spotkania w każdy czwartek o 18.00 gromadzą coraz większą grupę pasjonatów. Na ostatnim spotkaniu frekwencja była wyborna.

Andrzej SP8LNC przyniósł do klubu jakieś dziwne pudełko. Po chwili okazało się, że to kolejna skrzynka ..... i tym razem antenowa :D. W ciągu ostatnich spotkań Andrzej zaraził nas majsterkowaniem. To już 3 skrzynka w jego wykonaniu, a każda pracuje fantastycznie. Konstrukcje wszystkich są sprawdzone, łatwe do wykonania z niewielką ilością elementów. Zainteresowanie skrzynką było duże, nawet mały Maks z wielkim zaciekawieniem przyglądał się jej wykonaniu. (nie mniej zaciekawiona była jego mama :D)

Odwiedzili nas również koledzy Piotr SP8MRD z Zaczernia oraz Stan SQ8PDP z Rzeszowa, (który nie tak dawno przybył do SP) a bardziej znany jest pod swoim poprzednim znakiem G6HHP. 

Stan opowiadał o swojej przygodzie z radioamatorstwem - jak się zaczęła, jakie są podobieństwa i różnice w tym zakresie w Anglii i w Polsce. Szczególne zainteresowanie wzbudził u nas temat łączności kryzysowej. Dowiedzieliśmy się od Stanisława jak wyglądała w praktyce akcja poszukiwawcza na miejscu katastrofy lotniczej w Lockerbie, w której brał udział wraz z grupą ponad 100 wolontariuszy krótkofalowców z sieci RAYNET.

Jacek SQ8AQO wraz z Piotrem SP8MRD dopytywali o sprawy związane z popularyzacją naszego hobby wśród młodzieży szkolnej.

Krzysiek SQ8MXK przedstawił zebranym plon jego łączności w CQ WW Contest. Jak zwykle znalazło się na rozkładzie parę smakowitych rodzynków (ZL2.., VK.., ?), mimo że w pracy miał wiele QRMów.

 
Do klubu zaglądneli też Hubert SQ9AOL i Krzysiek SQ8RFP wraz ze swoimi synami. Obaj młodzi adepci mają już pierwsze nasłuchy za sobą, więc średnia wieku w naszym klubie oddala się od wieku emerytalnego.

Było gwarno i radośnie :)) ... Ciekawe co następny tydzień przyniesie, bo w zeszycie "Pomysły genialne zwariowane i takie sobie" przybyło kilka nowych pozycji, aż strach się bać? Z zapisków można tylko doczytać: PIC, ATMEGA, VSWR, 3D, ? hmm pewnie to jakieś zaklęcia i zobaczymy jakiego królika z kapelusza wyciągniemy niebawem. 

Krótka fotorelacja poniżej.

Z pozdrowieniami SQ8AQO

 

Spotkanie Klubowe

Jak zwykle w czwartek odbyło się techniczne spotkanie klubu SP8KKM.

Ilość poruszanych tematów oraz frekwencja powoduje, że nasze spotkania przeciągają się coraz bardziej ;)

Oczywiście zapraszamy na najbliższe spotkanie - w czwartek godz. 18.00.

Poniżej krótka fotorelacja.

 

 

 

 

Zaproszenie na kurs pomocy przedmedycznej

Zapraszamy wszystkich chętnych na kurs pomocy przedmedycznej.

Spotkania odbędą się dwukrotnie w miesiącu listopadzie, popołudniami w siedzibie klubu SP8KKM ul. Sportowa 26, Dębica (dokładne dni zostaną podane na początku listopada).

Kurs zakończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego szkolenie.

Zainteresowanych prosimy o wysłanie zgłoszenia na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Ilość miejsc ograniczona.

centrum

Program szkolenia ratownictwa przedmedycznego:
1. Poszkodowany nieprzytomny: przyczyny utraty przytomności, ocena stanu poszkodowanego w zakresie podstawowych funkcji życiowych, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, zapewnienie bezpieczeństwa ratownika i poszkodowanego.
2. Resuscytacja dorosłych i dzieci (BLS): zasady postępowania ratowniczego w przypadku nagłego zatrzymania podstawowych funkcji życiowych, metody udrażniania dróg oddechowych: bezprzyrządowe i przyrządowe, prowadzenie oddechu zastępczego bezprzyrządowe i przyrządowe .
3. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa: zastosowanie defibrylacji automatycznej AED.
4. Postępowanie w stanach nagłych zagrożenia życia: padaczka, wstrząs, zawał, porażenie prądem elektrycznym, udar mózgu, ciało obce w drogach oddechowych, zatrucia.
5. Zasady postępowania w urazach: oparzenie, krwotoki, złamania, skręcenia, zwichnięcia, uraz kręgosłupa.
6. Zawartość apteczki i jej wykorzystanie.

 

Stacja terenowa Stępina - zaliczona!

W tą sobotę (3.10.2015) grupa krótkofalowców z klubu SP8KKM postanowiła popracować terenowo. Padło na okolice schronu kolejowego w Stępinie gmina Frysztak (SY02). I wybór okazał się jak najbardziej trafiony, ale o tym zaraz.

Wyjazd był weekendowy, więc wyjechaliśmy z Dębicy w sobotę rano. Na miejsce dotarliśmy około 11  i pierwsza antena na maszcie wisiała już po jakiejś pół godzinki od przybycia.Tomek SQ8MXE wraz z Kubą rozstawił  konstrukcje antenowe w oparciu kewlarowe maszty zaś Krzysiek SQ8MXK wraz Rafałem SQ8UPS dołączyli do nich swoje radiostacje (Icom-756 i FT-450D) Wszyscy łącznie z Jackiem SQ8AQO zabrali się za łączności aktywując tą gminę w paśmie 3,5 , 7 i 14MHz na SSB i SSTV (Dzięki Rafał za konfigurację sprzętu) Krótkie przerwy między pile-upem wykorzystaliśmy na podwieszenie kolejnych anten i relaksowi przy grilu.  Wczesnym popołudniem dotarło do nas wsparcie w postaci Bartka SQ8BRZ i Tomka SQ8TAS.

Wczesnym popołudniem  Rafał SQ8UPS i Bartek SQ8BRZ udali się na najbliższa górkę aby popracować na 144MHz powiesiliśmy tam  Diamonda X200,  Około godziny 20.00  przepieliśmy zasilanie radiostacji na typowo awaryjne z agrekatu Tomka SQ8MXE (THX Tomek). Wszyscy chętni porobili łączności, przetestowali sprzęt, porównali anteny i chyba dobrze się bawili, Niestety mimo czekania do 24.00  "złoty pociąg" nie wyjechał z tunelu :( W świetle Naszych samochodów złożyliśmy obóz, spakowaliśmy sprzęt i około 2:00 w niedzielę  wróciliśmy do domu.

Ogółem nasza ekspedycja wykonała ponad 200 QSO na SSB na KF z wszystkimi okręgami SP oraz większością krajów europejskich. Raporty jakie uzyskiwaliśmy były bardzo dobre - pewnie to zasługa tak ciekawego miejsca. Na pewno nie raz tu jeszcze zaglądniemy - może doczekamy się tego pociągu, Na razie tylko złapaliśmy paru chętnych, którzy przy okazji następnego egzaminu na pewno dołączą do naszego hobby.

SQ8AQO


 

Złoty pociąg (do krótkofalarstwa)

Na najbliższą sobotę i niedzielę (3 i 4 października) planujemy radiowy wyjazd do Stępiny. Pracę będziemy prowadzić z okolic schronu kolejowego z czasów II Wojny Światowej. Zaczynamy wczesnym popołudniem od wyższych pasm. Planujemy transmisję spod znaku klubowego SP8KKM SSB i SSTV, a także FM na UKF. Jeśli pogoda pozwoli zostajemy na niedzielę.


Zapraszamy do łączności!

alt1IMG 3233
 
1IMG 3234
 
1IMG 3243
 
1IMG 3246
 
 


Strona 3 z 37