SP8KKM | SP8YAY | SP8PVV

Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Krótkofalowcy na otwarciu Aqua Parku w Dębicy

W dniu 9 listopada nastąpi uroczyste otwarcie Aqua Parku w Dębicy. Z tej okazji na jego terenie zainstalowane zostanie stanowisko Dębickiego Klubu Łączności SP8KKM. Stacja pracować będzie pod okolicznościowym znakiem HF40KKM. Na tę okoliczność przygotowane zostały specjalne karty QSL, których sponsorem jest Burmistrz Dębicy. Zapraszamy do łączności przez cały dzień na pasmach KF i UKF.

 

X 300 na maszcie

Dziś na dachu schroniska w Głobikowej stanęła antena X300. Jest to kolejny element z instalacji antenowej do łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. We wrześniu na tym samym dachu zamontowany został maszt pod obrotnicę do anteny CROSS - YAGI - głównej anteny do łączności z ISS. Sam rotor i antena "odpoczywają" jeszcze w kartonach i zostaną zainstalowane tuż przed planowana łącznością.

 

"Pokonamy falę - Razem bezpieczniej"

 

 

 

W dniu 28-go października 2010 roku, komisja powołana przez Lokalną Organizację Grantową, którą jest Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, wybrała wnioski, które wpisują się w cele jakie zakłada program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce - "Działaj Lokalnie VII". W sumie podzielono 55.000 zł - wybrano 11 wniosków do dofinansowania. (cyt. www.karierawdebicy.pl)

Nasz wniosek DL-03/10/2010, pt. "Pokonamy falę - Razem bezpieczniej" otrzymał bardzo wysoką ocenę (3 miejsce punktowe - 49,8 pkt.) i pełna kwotę dotacji, o którą wnioskowaliśmy. Wkrótce przedstawimy szczegóły projektu, który będziemy realizować na terenie Gminy Dębica.

 

 

Apel do krótkofalowców

W związku z dużym zainteresowaniem krótkofalarstwem przez młodzież i dzieci z okolicznych szkół zwracamy się z prośbą do wszystkich krótkofalowców i radioamatorów:

Prosimy o pomoc w zdobyciu odbiorników na pasmo 80m i 2m.

Być może jest ktoś w posiadaniu sprzętu, który mógłby przekazać uczniom w celu prowadzenia nasłuchów pasma amatorskiego we własnym domu. Wszystkim nam zależy na pozyskiwaniu młodych adeptów krótkofalarstwa, jednak suche opowiadanie o tym jak wspaniałe jest radio amatorskie bez bezpośredniego kontaktu z nasłuchami nic nie przyniesie. W klubie można się spotkać kilka razy w tygodniu, a w domu wieczorową porą - można miło spędzić czas, można samodzielnie wykonać dipol na pasmo 80m i przystąpić do nasłuchów. Prosimy zatem o pomoc w skompletowaniu sprzętu nasłuchowego dla naszych następców na pasmach. Staż nasłuchowy jest najlepszą szkołą krótkofalarstwa. Z góry dziękujemy!

 

Radiostacja uruchomiona

Kilka dni temu udało się pomalować pomieszczenie w którym planowaliśmy zainstalowanie radiostacji i zorganizowanie warsztatu. Grupa kolegów kilka dni temu rozwiesiła antenę na pasma KF - więc wszystko było gotowe do uruchomienia radiostacji. Nasz klubowy "weteran" - transceiver TEMPO - odpowiednik YAESU FT200 stanął na stole i podłączone zostały przewody. Zadziałał! Klub jest czynny na paśmie z nowego pomieszczenie radiostacji.


Więcej…
 

Gratulujemy Kamilowi

Nasz kolega Kamil Mazur SP9-28033 zdał egzamin na świadectwo radiooperatora w słuzbie amatorskiej. Wkrótce usłyszymy go na pasmach pod własnym znakiem.

Kamil swoją przygodę z radiem rozpoczął podczas zajęć w Szkolnym Klubie Łączności SP8YAY w Podgrodziu, którego w dalszym ciągu jest członkiem. Bierze także aktywny udział w pracach Dębickiego Klubu Łączności SP8KKM. Dzięki kolegom z klubu ma już do dyspozycji radiotelefon UKF i antenę, którą kilka dni temu zainstalował na dachu. Sprzęt jest gotowy do pierwszych łączności.

Do egzaminu przygotowują się kolejni pasjonaci łączności radiowych. Mamy nadzieję, że wkrótce usłyszymy nowe znaki na pasmach.

Gratulujemy!

 

Relacja z 40-lecia Klubu SP8KKM

Dębicki Klub Łączności PZK - SP8KMM w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Historia Klubu w Dębicy rozpoczęła się trochę wcześniej, bo w 1967 roku otrzymał licencję nasłuchową. Ale dokładnie 40 lat temu Dębicki Klub Łączności po raz pierwszy zaistniał w eterze pod własnym znakiem nadawczym.
Na miejsce obchodów 40-lecia wybrano zaprzyjaźnione Schronisko w Głobikowej, gdzie krótkofalarska grupa z Dębicy bywa dość często instalując tam staję terenową. W godzinach popołudniowych w sobotę 2 października rozpoczęły się przygotowania na miejscu spotkania. Przed godziną 17.00 parking zapełnił się samochodami, którymi przybyli nasi goście. Punktualnie o 17.00 Prezes Klubu Waldemar Pisarczyk SP9MZX rozpoczął uroczystość.

 

Więcej…
 

Jodłówka Tuchowska 2010 relacja

Co roku w drugi weekend września w Jodłówce Tuchowskiej odbywa się spotkanie krótkofalowców "Krótkofalarska Jesień na Pogórzu". W tym roku nie było inaczej. Już od piątku na przemienniku tarnowskim panował spory ruch. Koledzy zmierzający na spotkanie prowadzili rozmowy informując się nawzajem o trasie dojazdu. Na miejscu trwało przygotowywanie ośrodka na przyjęcie gości. W sobotę od rana na terenie ośrodka w Jodłówce Tuchowskiej gromadziło się coraz więcej kolegów i koleżanek. Rozpoczęła się giełda sprzętu i niekończące się rozmowy krótkofalowców. Około 12.00 wszyscy spotkali się przy wspólnym zdjęciu, potem obiad i oficjalna część spotkania na której wręczono grawertony za pracę na rzecz środowiska krótkofalarskiego. Jeden z nich przypadł mojej skromnej osobie - Dziękuję. Następnie wręczono trofea za Zawody Tarnowskie 2010. Dyplom za zajęcie trzeciego miejsca za aktywność w paśmie 70cm otrzymał nasz klubowy Kolega Stanisław SP9DAP. Spotkanie uświetnił swoją obecnością wiceprezes PZK. - SP2JLR. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego Kolegi Jacka SP9AKD. Po części oficjalnej wszyscy spotkali sie przy ognisku, z niecierpliwością czekając na słynny Kociołek Krzysztofa SQ9MUO.

Więcej…
 

Blizna 2010 - relacja

W dniach 28-29 sierpnia 2010 w Bliźnie odbył się pierwszy Zlot Historyczno - Militarny połączony ze spotkaniem krótkofalowców. Współorganizatorami zlotu byli krótkofalowcy z Dębickiego Klubu Łączności PZK SP8KKM i Szkolnego Klubu Łączności SP8YAY, którzy jednocześnie są członkami Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy i OT PZK w Tarnowie.

Więcej…
 


Strona 37 z 37