SP8KKM | SP8YAY | SP8PVV

Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Boże Narodzenie 2014

W obliczu  nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia,
Krótkofalowcom - członkom i sympatykom Klubów SP8KKM , SP8YAY i SP8PVV oraz ich rodzinom,
najserdeczniejsze życzenia pogody ducha, wielu radosnych chwil w gronie najbliższych,
refleksji przy wigilijnym stole. W Nowym Roku 2015  zdrowia, zadowolenia, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, czasu i zapału do aktywnego uprawiania  naszego hobby.

Życzy Zarząd Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta".

 

Z życia klubów ...

W klubie SP8KKM ciągle prace - koledzy Andrzej SQ8NMA i Krzysztof SQ8MXK dokonują ostatnich poprawek przy zasilaczach do urządzeń stacyjnych, wkrótce zatem radiostacja SP8KKM będzie czynna na KF również z pomieszczeń klubowych - zaś kolega Piotr SQ8DUH demonstruje przez siebie wykonaną antenę "slim jim" to z kolei zdjęcia z zajęć klubowych SP8PVV.
Koledzy Hubert SQ9AOL i Jacek SQ8AQO ostatnio w ramach zajęć klubu SP8YAY dokonali prelekcji "Radioaktywacja" w ZS w Nagawczynie - trwają również przygotowania do II Zlotu Szkolnych Klubów Łączności w Głobikowej. Zlot planowany jest na 12 grudnia br.

 

5. Ogólnopolska Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS

Serdecznie gratulujemy i jednocześnie informujemy, iż Grupa ARISS Polska działająca w ramach naszego stowarzyszena dokonała wyboru miejsca 5. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Odbędzie się ona w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Konferencja przeprowadzona zostanie w ramach obchodów WORLD SPACE WEEK (Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej).Celem konferencji będzie zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół programem ARISS oraz rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do tego przedsięwzięcia i wziąć w nim udział po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja ma też na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim chętnym do pomocy w organizacji konferencji, a przede wszystkim kolegom ze Świętajna.

Prezes SKiR Delta
Jacek SQ8AQO

 

Detektor burzowy w Dębicy

W dniu 27.10.2014r. o godz.11.30 w  Urzędzie Miejskim w Dębicy ul. Ratuszowa 2 odbyło się spotkanie dotyczące prezentacji możliwości detektora burzowego, którego celem działania będzie śledzenie rozwoju i przemieszczenia komórek burzowych oraz identyfikacja wyładowań atmosferycznych, co pozwoli na identyfikację obszarów narażonych na zagrożenie burzami, a co za tym idzie pożarami, czy też np. awariami sieci energetycznych. Detektor ten jest elementem systemu budowanego w całej Polsce. Niewątpliwie dane tego systemu będą przydatne dla potrzeb centrów zarządzania kryzysowego oraz służb ratowniczych w tym Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Detektor ten ma stanąć na dachu budynku UM w Dębicy i mamy nadzieję , że wspólnie stworzymy ciekawy system pogodowy.
W spotkaniu wzięły udział wszystkie służby ratownicze oraz przedstawiciele władz miasta a z ramienia naszego Stowarzyszenia Delta byliśmy Krzysiek SQ8MXK oraz Tomek SQ8MXE.

 

Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS

4 października w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 4 Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Konferencja została po raz drugi oficjalnie wpisana w obchody  WORLD SPACE WEEK (Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej).Celem konferencji było zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół programem ARISS. Konferencja miała też na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. Był to również doskonały moment na nawiązanie kontaktów pomiędzy szkołami, krótkofalowcami w celu przyszłej współpracy. Podczas konferencji podsumowano dotychczasowych 15 kontaktów ARISS z Polski. Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawili 14 prezentacji i referatów, które miały na celu zaprezentować program ARISS, pokazać jak przygotować merytorycznie i technicznie kontakt radiowy z ISS. Zaprezentowano też nowości radioamatorskie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konferencji towarzyszyły wystawy tematyczne związane z realizacją programu. Nasze Stowarzyszenie i Grupę ARISS POLSKA reprezentowali: Hubert Hajduk SQ9AOL, oraz pan Tomasz Świerczek - nauczyciel z Zespołu Szkoł w Stobiernej. Hubert SQ9AOL wystąpił z dwiema prelekcjami: "ARISS w Polsce - podsumowanie działalności" i "Łączność bezpośrednia czy telemost?". Efektem Konferencji -  w tym wymiany doświadczeń, będzie kontynuacja działań w ramach Programu ARISS oraz realizacja nowych, "kosmicznych" projektów.

 

Ćwiczenia PACŁR

W dniu 4.10.2014 r. w godzinach 11- 13 czasu lokalnego odbyły się ćwiczenia łączności ratunkowej "Wielopolka 2014" na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz dębickiego, zorganizowane przez SKiR ?DELTA? oraz kluby krótkofalowców: SP8KKM i SP8PVV.

W ćwiczeniach brały udział stacje mobilne i stacje przenośne. Patrolowany był teren wzdłuż rzeki Wielopolki która przepływa przez Ropczyce i już niejednokrotnie dała się mieszkańcom tego rejonu we znaki.

Całkowicie czymś nowym było wprowadzenie do ćwiczeń kolegów z pasma CB radio. Potraktowaliśmy to jako eksperyment aby sprawdzić jak zachowają się osoby postawione z zaskoczenia przed wykonaniem jakiegoś określonego zadania. W naszych ćwiczeniach było to przekazanie komunikatu ze stacji nr 1 do stacji nr 2 oddalonej od siebie o około 20-25 km wzdłuż popularnej "czwórki"; odcinek Dębica - Sędziszów Młp. Wszystkie komunikaty były zbierane przez dwie stacje mobilne kolegi Tomka SQ8MXE i Krzyśka SQ8MXK.

Same ćwiczenia spotkały się z pozytywnym zainteresowaniem braci CB radiowej ale niestety były i czarne owce które starały się uniemożliwić przeprowadzenie ćwiczeń. Miejmy nadzieję, że następne ćwiczenia przebiegną jeszcze sprawniej, a osób które będą przeszkadzać nie będzie wcale.

Szczególne podziękowania za zainteresowanie i udział w ćwiczeniach dla kolegów z pasma CB: czarny SAAB, srebrne Mitsubishi, czarna Skoda, białe Vito oraz stacji bazowej zajmującej się serwisowaniem urządzeń CB radio.

Dziękujemy wszystkim którzy brali udział w ćwiczeniach w paśmie UKF 2m: Jackowi SQ8AQO, Januszowi SQ8DLJ, Bartkowi SQ8BRZ, Andrzejowi SQ8NMA, Andrzejowi SP8LNC, Piotrkowi SQ8DUH, Tomkowi SQ8MXE, Krzyśkowi SQ8MXK, Krzyśkowi SQ8KRZ, Patrykowi SQ8SZP.

Do zobaczenia i usłyszenia w kolejnych ćwiczeniach.

Po zakończeniu ćwiczeń cała ekipa udała się aktywować dwór obronny w Skrzyszowie (KRO03) podczas odbywającego się tam zakończenia III Rowerowego Rajdu Ludzi Pracy nawiązano podczas nich 58 QSO z wszystkimi okręgami SP oraz ze stacjami pracującymi z UR, UA, S5, 4X, 9A. Zaprezentowano pracę na sprzęcie współczesnym oraz dokonano prezentacji sprzętu radiowego z okresu II wojny światowej i pochodzącego z lat 70-tych (radiostacje Clansmann oraz R-140). Podczas towarzyszącemu tej imprezie konkursu strzeleckiego z broni pneumatycznej i łuku nasi koledzy wystrzelali 4 puchary ufundowane przez wójta Gminy Ostrów i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie

O ćwiczeniach nie informowaliśmy wcześniej chcąc wprowadzić element zaskoczenia, gdyż podczas zagrożenia nikt wcześniej o nim informować nie bedzie.

 

4. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków programu ARISS

W dniu 4 października 2014 roku odbędzie się 4 Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków ARISS, tym razem w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w styczniu br. miał miejsce 15 kontakt ARISS z Polski.

Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawią 14 prezentacji i referatów, które mają na celu zaprezentować ARISS i jakie daje możliwości radioamatorskie, a także jak przygotować merytorycznie i technicznie kontakt radiowy z ISS w ramach ARISS (m. in.: szkolny kontakt. łączności APRS, HAM TV). Zaprezentowane będą nowości radioamatorskie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konferencji towarzyszyć będą wystawy tematyczne związane z realizacją programu. Spotkanie będzie też okazją do podsumowania dotychczasowej działalności w ramach ARISS w Polsce oraz forum wymiany doświadczeń zdobytych podczas realizacji kontaktów ARISS.

Zapraszamy nauczycieli i uczniów oraz krótkofalowców, którzy dotychczas brali udział w programie ARISS w Polsce oraz tych, którzy są zainteresowani zorganizowaniem łączności w pasmach amatorskiej służby radiokomunikacyjnej z astronautą przebywającym w czasie połączenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Organizatorami konferencji są Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "ZAP - Edukacja", Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m. in. ARISS i ARISS Europa oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej  http://ariss.pzk.org.pl

 

IARU R1 Fieldday 2014

Koledzy z SP8KKM biorą udział w IARU R1 Fieldday 2014. Na byłym poligonie wojskowym koło Dębicy rozlokowali sie Krzysztof SQ8MXK i Tomasz SQ8MXE. Przy okazji Fieldday mamy możliwość przetestowania sprzętu w terenie - bez prądu z sieci.

Pozdrawiamy KOlegów w terenie, a wszystkich zapraszamy do kontaktu radiowego.

Poniżej fotki przesłane przez Krzyślka SQ8MXK:

 

Krótkofalarska Jesień na Pogórzu

Serdecznie zapraszamy na kolejne, 29-te już spotkanie pod hasłem: "Krótkofalarska Jesień na Pogórzu" w Jodłówce Tuchowskiej, które odbędzie się w dniach 12-13 -14 września 2014r. - to piątek - sobota - niedziela.

http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/jodlowka-tuchowska-2014/

 

III Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców 2014 (23-24.08.2014 r.)

Zarząd 18 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie oraz członkowie Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM serdecznie zapraszają wszystkich krótkofalowców na ?III Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców 2014? który odbędzie się w dniach 23-24.08.2014 r. w Leśniczówce ?Marysin? w pięknych okolicach Pałacu Myśliwskiego Potockich w Julinie.
W trakcie spotkania planowane jest m. innymi: podsumowanie Zawodów Podkarpackich 2014, wręczenie Odznak Honorowych PZK dla członków 18 OT PZK, pokazy i testy TRX ? ów oraz anten krótkofalarskich, aktywowacja Rezerwatu Przyrody Wydrze SPFF-496 oraz Natura 2000 ? Lasy Leżajskie SPFF-0367, giełda krótkofalarska, wspólne rozmowy oraz biesiadowanie połączone z ogniskiem i nie tylko? Jednocześnie będzie możliwość zorganizowania leśnych spacerów, grzybobrania oraz zwiedzenia Pałacu Myśliwskiego Potockich w Julinie.
W leśniczówce oraz na jej terenie istnieje możliwość przenocowania, rozbicia namiotów, postawienia przyczep kempingowych oraz instalacji własnych anten krótkofalarskich.

Częstotliwości radiostacji organizatora: 145.200 FM i 145.600FM

Już dziś serdecznie zapraszamy !

Więcej…
 

Bartek SQ8BRZ w Rzymie - relacja reportera Radia VIA

Podczas swojej pielgrzymki do Rzymu na Kanonizację, reporter naszego radia, Jacek Kloc natknął się na wysoką antenę wystającą spomiędzy namiotów na Polu Pielgrzymkowym Rycerzy Kolumba w Rzymie. Powodowany zwyczajną, dziennikarską ciekawością zapytał właściciela anteny do czego służy. Okazało się, że do czynienia ma z krótkofalowcem, który z Rzymu chce łączyć się za pomocą fal krótkich z Polską i nie tylko. O co w tym chodzi? Już teraz będą mieli państwo okazję by się tego dowiedzieć. Tylko, nie regulujcie odbiorników, bo zaszumi...

Plik z nagraniem wywiadu - kliknij aby posłuchać

Krótkofalarstwo to hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych - od fal długich, poprzez średnie, krótkie ultrakrótkie aż do mikrofal, między krótkofalowcami przy pomocy radiostacji.

Materiał przygotował Jacek Kloc - Radio VIA.

Dziękujemy za udostępnienie materiałów i nagrania Redakcji Radia VIA.

 


Strona 5 z 37