SP8KKM | SP8YAY | SP8PVV

Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

IV Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców 2014 (7.06.2014 r.)

Zarząd SKiR Delta wraz z członkami Dębickiego Klubu Łączności PZK -  SP8KKM  Szkolnego Klubu Łaczności w Podgrodziu SP8YAY i Szkolnego Klubu Łaczności w Ostrowie SP8PVV. Serdecznie zapraszają wszystkich krótkofalowców i wszystkich zainteresowanych łącznością radiową wszelakiego rodzaju na ?IV Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców 2014? który odbędzie się w dniu 07.06.2014 r. w Schronisku Młodzieżowym "Rozdzelnia Wiatrów w Głobikowej  .

W trakcie spotkania planowane jest m. innymi: egzamin na świadectwo radiooperatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, spotkanie rocznicowe uczestników łaczności ARISS, giełda krótkofalarska, wspólne zdjęcie pod "Dinozaurem", turniej strzelecki o puchar prezesa SKiR "Delta" oraz biesiadowanie połączone z ogniskiem i nie tylko :D.  Na terenie istnieje możliwość , rozbicia namiotów, postawienia przyczep kempingowych oraz instalacji własnych anten krótkofalarskich.

Częstotliwości radiostacji organizatora: 145.300 FM , 439,300 FM

W imieniu organizatorów już dziś serdecznie zapraszamy !

Prezes SKiR DELTA: Jacek Kotowski SQ8AQO

 

Informacja od kolegi Ryszarda SP4BBU.

Informuję kolegów, że ukazała się moja najnowsza książka pt. "Z kart historii krótkofalarstwa" . Liczy ona ponad 300 stron i jest ilustrowana zdjęciami. Publikację czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Pokazuje ona początki krótkofalarstwa światowego i europejskiego w zarysie oraz polskiego szczegółowo . Od pół wieku nie było na rynku książki poświęconej  tej tematyce . W publikacji oprócz historii ,podanej w formie opowieści ,są także wspomnienia przedwojennych i powojennych nadawców. Dość szeroko opisany jest udział krótkofalowców polskich działających w podziemiu podczas II wojny światowej. Są też wspomnienia polskich krótkofalowców, którzy wiele lat  mieszkali w Kuwejcie .Opisane są także wyprawy DX-owe . Nie brakuje najnowszej historii zawartej we wspomnieniach młodych nadawców. Opowieści kolegów czyta się jednym tchem .

Nakład publikacji jest ograniczony zaledwie do kilkuset egzemplarzy , ponieważ głównie na barkach autora spoczywał obowiązek  partycypowania w kosztach jej wydania .  Wysokie koszty druku ograniczyły ilość  wydrukowanych książek . Publikacja  nie będzie dostępna w księgarniach, ani też  w wersji elektronicznej w Internecie. Można ją nabyć tylko u autora  (Ryszarda SP4BBU) przelewając na jego konto kwotę 30 zł. za książkę i 5 zł. za przesyłkę. Razem 35 zł. Dane do przelewu bankowego ( nie pocztowego) : Ryszard Reich ul. Żytnia 84, 10-803 Olsztyn. Nr konta: 74 1020 3541 0000 5502 0184 5775.  W tytule przelewu proszę podać swoje imię , nazwisko i adres (koniecznie kod pocztowy! ) oraz znak wywoławczy nadawcy. Wpiszę wtedy dedykację i dodam autograf. Miłej lektury życzy autor -  Ryszard SP4BBU  PS. mój e- mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Echolink w Dębicy

Od kilkunastu dni trwają testy łącza Echolink na lokalnej częstotliwości 145,300 MHz. Do prób jest wykorzystywany Baofeng UV-3R z anteną helikalną z zestawu i Compaq N600C. Połączenie komputer - radiotelefon stanowi zdemontowany zestaw słuchawkowy dedykowany do produktów uszkodzonego jabłka połączony z dwoma gniazdami jack 3,5 mm. Połączenie z siecią Echolink zapewnia program svxlink zainstalowany na Linuxie Sabayon w wersji minimal. Niestety, Sabayon ma obsługę grafiki, co jest w takim rozwiązaniu zupełnie zbędne i niepotrzebnie obciąża CPU i GPU. Prawie cała konfiguracja systemu i svxlink-a odbywa się przez protokół SSH z innego komputera.


Film przedstawia pracę systemu. Radio ICOM IC-F1610 jest ustawione na tej samej częstotliwości simplexowej. Poniżej kolejno wydawane komendy DTMF i ich funkcje:
0# - pomoc
1# (w module pomocy) - pomoc modułu Parrot
# (nie widać na filmie) - wyjście z pomocy
2# - aktywacja modułu Echolink
754475# - numer węzła przemiennika Krośnie SR8T
# - wyjście powtórzone kilka razy dla rozłączenia z SR8T-R i wyłączenia
modułu Echolink.

Docelowo laptop zostanie zastąpiony mniejszym urządzeniem, terminal otrzyma obudowę i transformatory audio 1:1. Od strony programowej zostanie wprowadzona konfiguracja skrótów dla przemienników pracujących w Polsce. W planach jest też uruchomienie repozytorium, aby usprawnić dodawanie nowych węzłów przemienników.

Docelowo Echolink "wyląduje" jako wyposażenie przemiennika SR8DE w Głobikowej

info: Bartek SQ8BRZ

 

 

Spotkanie w Urzedzie Miasta

W dniu 3.03.2014, w Urzędzie Miasta w Dębicy  odbyło się spotkanie przedstawicieli SKiR "Delta" i SP8KKM w osobach Jacka Kotowskiego SQ8AQO i Krzysztofa Prygi SQ8MXK z przedstawicielami miasta  Dębicy reprezentowanymi przez wiceburmistrza mgr inż. Mariusza Trojana oraz  kierownika Biura Zarządzania Kryzysowego mgr Krzysztofa Acedańskigo. W czasie spotkania omówiono plany współpracy Miasta Dębica z SKiR Delta i SP8KKM , w zakresie wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych i promocyjnych w roku 2014 oraz nawiązania współpracy w zakresie radioamatorskiej sieci łącznośći kryzysowej na terenie miasta Dębica. Przedstawione zostały możliwości stron oraz zostały przyjęte punkty do szczegółowego określenia planu współpracy. Dalsze szczegóły już- wkrótce!

 

O ARISS w Lesku

W piątek 21 lutego w godzinach 18.00 do 22.30 w naszej szkole miało miejsce spotkanie naukowe zorganizowane dla uczniów klas trzecich gimnazjum z naszego powiatu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w murach naszej szkoły, ale szczególne i z pewnością nie ostatnie. Na spotkanie przybyli uczniowie z gimnazjum z Leska, Olszanicy, Cisnej oraz kilka osób z Ropienki, w sumie 86 osób. Pan Dyrektor Bernard Baran serdecznie powitał wszystkich uczestników a następnie Pani Pedagog Beata Kurcoń przedstawiła plan zajęć.
Na początku uczniowie mogli zobaczyć pokaz skeczy w języku angielskim w wykonaniu uczniów naszego liceum i zmierzyć się ze specyficznym angielskim humorem, tak różnym od naszego. Następnie wystąpił gość specjalny nocy z nauką? pan Arkadiusz Jacek Kotowski ? SQ8AQO prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów Delta równocześnie wolontariusz Grupy ARISS Polska. W prelekcji pod tytułem ?Per radio ad astra? przedstawił tajniki krótkofalarstwa oraz założenia międzynarodowego projektu edukacyjnego ARISS (Amateur Radio on the ISS). To program, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Członkowie grupy ARISS Polska popularyzują astronautykę wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności radiowej z załogą stacji, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy. Łączności te, wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach projektu, spełniając wielką edukacyjną i wychowawczą rolę.
Kolejnym punktem programu były zajęcia warsztatowe w grupach. Na zajęciach z chemii uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych eksperymentów: wybuch małego wulkanu, burzę w probówce, przygotowanie ?magicznych drinków? zmieniających kolor i wiele innych doświadczeń. W zajęciach tych aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie. Tak, tak, chemia to nie tylko równania, wzory i teoria ale też fajna zabawa (pod czujnym okiem naszej profesorki oczywiście).
Obserwacje astronomiczne w naszym obserwatorium zostały niestety zakłócone przez chmury, które przysłoniły nam niebo, ale mimo to uczniowie nie mogli się nudzić. Zajęcia dotyczyły budowy fizycznej Słońca, źródła energii Słońca oraz zasad działania teleskopów astronomicznych. Omówione zostały sposoby orientacji na niebie: rozpoznawanie gwiazdozbiorów i najjaśniejszych gwiazd. Uczniowie zapoznali się z programem komputerowym Stellarium, który pozwala przenieść się w dowolne miejsce na ziemi i z tego punktu podziwiać gwiazdy. Podróżowaliśmy również w czasie aby zobaczyć jak wyglądało niebo przed wiekami lub obserwować zaćmienia Słońca. Podglądanie odległych galaktyk jest niesamowicie fascynujące, szczególnie gdy można korzystać ze specjalistycznego sprzętu. Wszyscy wiemy, że można godzinami spoglądać w gwiazdy, jest w nich magia i tajemnica. Warto więc od czasu do czasu położyć się na łące i poobserwować prawdziwe gwiazdy na naszym niebie.
Na zajęciach z biologii zabraliśmy uczniów w inny świat, niedostępny dla naszych oczu na co dzień. Można było własnoręcznie wykonać preparat biologiczny, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe i zobaczyć małą komórkę na dużym ekranie. Uczniowie obserwowali zjawisko plazmolizy (czyli jak to się dzieje, że komórka zmienia kształt). Mieli możliwość zaobserwowania różnych kształtów komórek oraz ich budowę, czyli zobaczyć różnorodność i pomysłowość natury,
z której zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje. Był to kolejny dowód na to, że świat jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.
Umysły matematyczne mogły ?pogłówkować? rozwiązując sudoku oraz uczestnicząc w grach logicznych. A wszystko to odbywało się w szybkim tempie, w rytm dobiegających zza ściany dźwięków naszej młodej (wiekiem i stażem) szkolnej grupy rockowej FAR. Miłośnicy królewskiej gry, czyli szachów mieli również okazję do spróbowania swoich sił.
W przerwie między poszczególnymi zajęciami odbył się konkurs wiedzy o Bieszczadach dla grup z poszczególnych gimnazjów. Duch rywalizacji i emocje wprowadziły niezapomnianą atmosferę. Wszyscy się świetnie bawili zwłaszcza, że wspólnie śpiewaliśmy piękne, lubiane piosenki i ballady związane z górami, turystyką i nie tylko. Konkurs zwyciężyła grupa z gimnazjum w Cisnej. Gratulujemy!!!
Bardzo miły był fakt, że przy tej okazji odwiedzili nas absolwenci, którzy chcieli również uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu. Z pewnością było warto gdyż atmosfera tego wieczornego spotkania była szczególna a szkoła pracowała w zupełnie innym rytmie. W trakcie trwania spotkania uczniowie mogli poczęstować się gorącą herbatą, ciastkami i drożdżówkami.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tego spotkania. Z pewnością każdy nie tylko świetnie się bawił lecz również poszerzył swoją wiedzę i zainteresowania.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli i opiekunów grup z poszczególnych gimnazjów, którzy sprawowali opiekę nad uczniami i poświęcili swój wolny czas w ten piątkowy wieczór. Naszym wspaniałym uczniom dziękujemy za zaangażowanie oraz aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania.
 
 tekst: mgr Dorota Białogłowicz
materiał przygotował; Jacek SQ8AQO
 
 

Opłatek

w obiektywie SQ8MXK:

 

Spotkanie Opłatkowe

Zapraszamy na coroczne Spotkanie Opłatkowe  wszystkich krótkofalowców i radioamatorów.

Spotkanie odbędzie się w dniu 1.02.2014r.(sobota) o godz.17.00

w lokalu Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta " w Dębicy przy ulicy Sportowej 26

Spotkajmy się w licznym gronie,  by wspólnie przeżywać czas radości, by świętować kolejne Boże Narodzenie, by łamać się opłatkiem, życzyć sobie wszystkiego dobrego, by po prostu porozmawiać i pobyć razem.

 

Zarząd Stowarzyszenia

wraz z członkami SP8KKM, SP8YAY i SP8PVV

 

ARISS STOBIERNA

 

ARISS BRZEŹNICA

 

Pytania do astronauty:

Adrian(14) Do you like to be an astronaut?
Bartek(14) How long does it take to go into orbit?
Caroline(14) How do you wash in space?
Pauline(14) What impact does your 6 months stay on board have on your bones?
Gabrielle(14) Did you dream about flying into space when you where a child?
Jacob(14) Where do you feel better, in space or on Earth?
Conrad(14) Do you miss your family when you are in space?
Camil(14) Are you happy in space?
Claudia(14) What is the temperature inside and outside the space station?
Tom(15) How do you celebrate Christmas on board?
Adrian(14) How did you feel during your flight into space?
Bartek(14) What studies do you have to accomplish to become an astronaut?
Caroline(14) What's the temperature of boiling and frezing water in space?
Pauline(14) What do you see through the window of your spaceship?
Gabrielle(14) Do you have a doctor in the spaceship?
Jacob(14) Can plants grow on the space station - if so what is growing at the moment?

 

Podwójna telekonferencja kosmiczna w Brzeźnicy: M.S. Hopkins i M. Hermaszewski

Dziś w Zespole Szkół im. Jana Pawła II odbyła sie telekonferencja z astronautą Michelem Hopkinsem z Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej. O 8:22 nastąpiło połączenie z pokładem ISS, a uczniowie zadali prygotowane 16 pytań. Tuż po zakończeniu telekonferencji doszło do drugiego połączenia konferencyjnego z naszym polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim, który przez blisko 20 minut dzielił sie swoimi przeżyciami z lotu kosmicznego i odpowiadał na pytania uczniów.

Pełna relacja z łączności ARISS i telekonferencji z gen. Hermaszewskim wkrótce na stronie szkoły www.brzeznica.edu.pl

 

Trzy ARISSy w jeden dzień. W tym jeden z Polski

Zespół Szkół Technicznych, Ostrów Wielkopolski, Poland, direct via SP3POW

Contact is a go for: Wed 2014-01-08 10:43:57 UTC 51 deg

Proposed questions generated by the Zespół Szkół Technicznych students:

1. What scientific experiments are carried out on the space station at present?

2. How does the magnetic needle work in space?

3. How do you handle different illnesses?

4. How would a pendulum clock work on board of the ISS?

5. Was there anything that surprised or impressed you during your stay in space?

6. What was the largest mammal (except for humans) which was on the ISS?

7. How do flying insects behave in zero gravity?

8. Do you know how many centimeters your body lengthened in weightlessness?

9. Is it easy to use a pen or a fountain pen on the space station?

10. Do you think that time in space passes faster?

11. How do you observe and explore the Moon?

12. What or how did you feel when you saw the Earth from space for the first time?

13. Does Kirobo work well and fulfill its mission on the ISS?

14. Is it hard to get used to weightlessness?

15. Is it possible to be able to breed crystals in weightlessness?

===============================================================================

Istituto Tecnico Industriale "Galileo Ferraris", San Giovanni Valdarno, Italy, direct via IQ5GX

Contact is a go for: Wed 2014-01-08 12:21:30 UTC 68 deg (***)

Proposed questions generated by the "Galileo Ferraris" students:

1. What should I do if I wanted to become an astronaut? I mean what educational path should I follow, which degree would be the best to take, in your opinion?

2. Do you have particular memories you would like to share with us?

3. Why is it important going to the outer space? Is it more important to spend money on space missions than on other fields?

4. How many crew members are there with you? Have you been trained also to get along well to each other?

5. How long does it take you to regain all your physical ability when you come back to Earth?

6. What types of experiments are you currently running? Which are the most useful for mankind?

7. What do you do when you get sick in space? Do you need a doctor on board the ISS?

8. Have you ever been scared to fly in space?

9. How long are the missions?

10. What is the strangest question you have been asked by students?

11. Do you believe that someday man will discover other planets that support life?

12. How often do micro- meteoroids collide with your space shuttle? How difficultis to avoidthem?

13. Will it be possible for astronauts to land on other planets in the future?

14. How is the International Space Station able to keep in contact with the Mission Control Center?

15. What type of antennas do you use for it?

16. What kind of operating system do you use in the space station?

17. What are your daily tasks in the space station and how do you spend your free time?

18. What kind of training do you need to become an astronaut?

19. How long did it take you to reach your destination orbit?

===============================================================================

Berkeley Middle School, Williamsburg, VA, direct via K4RC

Contact is a go for: Wed 2014-01-08 18:33:50 UTC 78 deg

Proposed questions generated by the Berkeley Middle School students:

1. Do you like being an astronaut?

2. Explain why teamwork is important to your job.

3. What is the most exciting experiment you have conducted or discovery you have made so far?

4. What are your future career plans once you return?

5. What was your greatest challenge during your journey to becoming an astronaut?

6. What is the most important skill you need to be successful at your job and why?

7. What do you do when you get bored?

8. Have you had any strange things happen because you forgot there wasn?t any gravity?

9. Do you work more hours in space than on Earth?

10. Was there anything that scared you about traveling to space or being in space?

źródło: biuletyn amsat.org

 


Strona 7 z 37