SP8KKM | SP8YAY | SP8PVV

Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

"Pszczoła" z wyposażeniem NATO

Otrzymaliśmy informacje od Andrzeja SQ8NMA, że po rozpracowaniu systemu radiowego z bylego UKLADU WARSZAWSKIEGO rozgryza teraz system NATOwski. Andrzej informuje, że sprzet pracuje i  jest ok. musi "dorobic" LSB bo ma tylko USB CW I AM.

 

Radiostacje

29 maja 2013 braliśmy udział w zorganizowanym wyjeździe do Tarczyna. Do Firmy TDM Electronics S.A. gdzie można zakupić wojskowe radiostacje między innymi Firmy Clansman i wiele innych przedmiotów przydatnych dla krótkofalowców, radioamatorów i kolekcjonerów sprzętu wojskowego.

informacja od Waldka SP9MZX

 

 

Z komunikatu PZK

"... I tak próbowaliśmy wręczyć grawertony z podziękowaniem za organizację II Konferencji ARISS 2012 w Pustkowie kol. Jackowi SQ8AQO oraz Hubertowi SQ9AOL pomimo Ich nieobecności. ..."

Ale daliśmy plamę ...

Serdeczne podziękowania dla Prezydium PZK za pamięć. Obiecujemy na przyszłość poprawę.

pełny komunikat na stronie PZK

 

Krótkofalowców do Blizny - Zapraszamy

 

Głobikowa 2013 - galeria zdjęć

III Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców w obiektywie Waldka SP9MZX


 

Głobikowa 2013 - galeria zdjęć

III Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców w obiektywie Andzi SQ8OQK


 


 

Głobikowa - plan spotkania


 

SN0LOX

Praca stacji okolicznościowej SN0LOX. Operator Waldek - SP9MZX.

LOX, LOx, Lox z ang. Liquid oxygen) - pierwiastkowy tlen w stanie ciekłym.

W kwietniu br. mija 130 rocznica skroplenia składników powietrza: tlenu i azotu przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Karola Olszewskiego (chemika) i Zygmunta Wróblewskiego (fizyka). Ich współpraca doprowadziła do osiągnięcia wyniku o światowym znaczeniu. Karol Olszewski (ur. 29 stycznia 1846 w Broniszowie Tarnowskim (obecnie wieś Broniszów k. Ropczyc) Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie wraz z Zygmuntem Wróblewskim dokonał 5 kwietnia 1883 pierwszego na świecie skroplenia tlenu, zaś 13 kwietnia 1883 azotu. Później obaj uczeni zestalili także dwutlenek węgla i metanol. Użyli do tego celu kaskadowej metody skraplania gazów pod zmniejszonym ciśnieniem, w której kolejne skroplone i wrzące gazy obniżały temperaturę dla kolejnych skropleń w niższych temperaturach. Tlen w postaci ciekłej jest w wielu przypadkach wygodną formą przechowywania i transportu tlenu, jest powszechnie stosowany jako utleniacz paliwa rakietowego na statkach kosmicznych, zazwyczaj w połączeniu z ciekłym wodorem lub naftą. Był używany w pierwszych rakietach V2,Redstone, R-7, Atlas, a także w rakietach Saturn IB i Saturn V. Zastosowanie ciekłego tlenu pozwala na uzyskanie jednej z najmniejszych mas utleniacza przez co silnik rakietowy uzyskuje duży impuls właściwy.
Ponadto LOx jest często stosowany w przemyśle petrochemicznym, a w przeszłości także do produkcji materiałów wybuchowych (obecnie wycofany ze względu na dużą liczbę wypadków).

foto: wikipedia

Waldemar Pisarczyk SP9MZX

 

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny

i wśród przyjaciół

oraz wesołego "Alleluja"

 

"Brzęczy pszczoła"Video streaming by Ustream


 


Strona 10 z 37