SP8KKM | SP8YAY | SP8PVV

Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Z komunikatu PZK

"... I tak próbowaliśmy wręczyć grawertony z podziękowaniem za organizację II Konferencji ARISS 2012 w Pustkowie kol. Jackowi SQ8AQO oraz Hubertowi SQ9AOL pomimo Ich nieobecności. ..."

Ale daliśmy plamę ...

Serdeczne podziękowania dla Prezydium PZK za pamięć. Obiecujemy na przyszłość poprawę.

pełny komunikat na stronie PZK

 

Krótkofalowców do Blizny - Zapraszamy

 

Głobikowa 2013 - galeria zdjęć

III Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców w obiektywie Waldka SP9MZX


 

Głobikowa 2013 - galeria zdjęć

III Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców w obiektywie Andzi SQ8OQK


 


 

Głobikowa - plan spotkania


 

SN0LOX

Praca stacji okolicznościowej SN0LOX. Operator Waldek - SP9MZX.

LOX, LOx, Lox z ang. Liquid oxygen) - pierwiastkowy tlen w stanie ciekłym.

W kwietniu br. mija 130 rocznica skroplenia składników powietrza: tlenu i azotu przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Karola Olszewskiego (chemika) i Zygmunta Wróblewskiego (fizyka). Ich współpraca doprowadziła do osiągnięcia wyniku o światowym znaczeniu. Karol Olszewski (ur. 29 stycznia 1846 w Broniszowie Tarnowskim (obecnie wieś Broniszów k. Ropczyc) Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie wraz z Zygmuntem Wróblewskim dokonał 5 kwietnia 1883 pierwszego na świecie skroplenia tlenu, zaś 13 kwietnia 1883 azotu. Później obaj uczeni zestalili także dwutlenek węgla i metanol. Użyli do tego celu kaskadowej metody skraplania gazów pod zmniejszonym ciśnieniem, w której kolejne skroplone i wrzące gazy obniżały temperaturę dla kolejnych skropleń w niższych temperaturach. Tlen w postaci ciekłej jest w wielu przypadkach wygodną formą przechowywania i transportu tlenu, jest powszechnie stosowany jako utleniacz paliwa rakietowego na statkach kosmicznych, zazwyczaj w połączeniu z ciekłym wodorem lub naftą. Był używany w pierwszych rakietach V2,Redstone, R-7, Atlas, a także w rakietach Saturn IB i Saturn V. Zastosowanie ciekłego tlenu pozwala na uzyskanie jednej z najmniejszych mas utleniacza przez co silnik rakietowy uzyskuje duży impuls właściwy.
Ponadto LOx jest często stosowany w przemyśle petrochemicznym, a w przeszłości także do produkcji materiałów wybuchowych (obecnie wycofany ze względu na dużą liczbę wypadków).

foto: wikipedia

Waldemar Pisarczyk SP9MZX

 

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny

i wśród przyjaciół

oraz wesołego "Alleluja"

 

"Brzęczy pszczoła"Video streaming by Ustream


 

Informacja.

Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych Zlot Klubów Szkolnych w Głobikowej został przełożony na cieplejszy okres. Planujemy zorganizować go ponownie w maju 2013.

Organizatorzy.

 

Podsumowanie Śnieżyca 2013

Pragniemy podziękować wszystkim kolegom którzy wzięli udział w ćwiczeniach łączności kryzysowej ŚNIEŻYCA 2013, to dobrze ,że wielu z nas stara się aktywnie uczestniczyć w tego typu ważnych dla Nas ćwiczeniach.

Teraz małe podsumowanie:

Łączności lokalne były prowadzone w paśmie 2m ? 145.550MHz, pasmo 70cm ? 439.075MHz (SR9VO) i 439.300MHz (SR8DE), oraz KF 80m (stacje sztabowe)

Pracowaliśmy od godziny 17:00 do 19:00 czasu lokalnego, w tym czasie przeprowadzono 42 łączności lokalne (2m i 70cm). Udało nam się połączyć ze wszystkimi dziewięcioma stacjami sztabowymi w celu nadania i odebrania określonych komunikatów. Nie było większych problemów z propagacją więc można powiedzieć ,że łączności przebiegały poprawnie. Małe zastrzeżenia można mieć do stacji zagranicznych które niewiele robiły sobie z naszych ćwiczeń i pracowały z niemałą mocą przeszkadzając co nieco... Jeszcze raz dziękujemy wszystkim stacjom które włączyły się w ćwiczenia mając nadzieję ,że zawsze to będą tylko ćwiczenia...

Pozdrawiamy `73

oprac. Krzysztof SQ8MXK

 


Strona 10 z 37