Ćwiczenia PACŁR

 
środa, 08 października 2014 16:21

W dniu 4.10.2014 r. w godzinach 11- 13 czasu lokalnego odbyły się ćwiczenia łączności ratunkowej “Wielopolka 2014” na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz dębickiego, zorganizowane przez SKiR ?DELTA? oraz kluby krótkofalowców: SP8KKM i SP8PVV.

W ćwiczeniach brały udział stacje mobilne i stacje przenośne. Patrolowany był teren wzdłuż rzeki Wielopolki która przepływa przez Ropczyce i już niejednokrotnie dała się mieszkańcom tego rejonu we znaki.

Całkowicie czymś nowym było wprowadzenie do ćwiczeń kolegów z pasma CB radio. Potraktowaliśmy to jako eksperyment aby sprawdzić jak zachowają się osoby postawione z zaskoczenia przed wykonaniem jakiegoś określonego zadania. W naszych ćwiczeniach było to przekazanie komunikatu ze stacji nr 1 do stacji nr 2 oddalonej od siebie o około 20-25 km wzdłuż popularnej “czwórki”; odcinek Dębica – Sędziszów Młp. Wszystkie komunikaty były zbierane przez dwie stacje mobilne kolegi Tomka SQ8MXE i Krzyśka SQ8MXK.

Same ćwiczenia spotkały się z pozytywnym zainteresowaniem braci CB radiowej ale niestety były i czarne owce które starały się uniemożliwić przeprowadzenie ćwiczeń. Miejmy nadzieję, że następne ćwiczenia przebiegną jeszcze sprawniej, a osób które będą przeszkadzać nie będzie wcale.

Szczególne podziękowania za zainteresowanie i udział w ćwiczeniach dla kolegów z pasma CB: czarny SAAB, srebrne Mitsubishi, czarna Skoda, białe Vito oraz stacji bazowej zajmującej się serwisowaniem urządzeń CB radio.

Dziękujemy wszystkim którzy brali udział w ćwiczeniach w paśmie UKF 2m: Jackowi SQ8AQO, Januszowi SQ8DLJ, Bartkowi SQ8BRZ, Andrzejowi SQ8NMA, Andrzejowi SP8LNC, Piotrkowi SQ8DUH, Tomkowi SQ8MXE, Krzyśkowi SQ8MXK, Krzyśkowi SQ8KRZ, Patrykowi SQ8SZP.

Do zobaczenia i usłyszenia w kolejnych ćwiczeniach.

Po zakończeniu ćwiczeń cała ekipa udała się aktywować dwór obronny w Skrzyszowie (KRO03) podczas odbywającego się tam zakończenia III Rowerowego Rajdu Ludzi Pracy nawiązano podczas nich 58 QSO z wszystkimi okręgami SP oraz ze stacjami pracującymi z UR, UA, S5, 4X, 9A. Zaprezentowano pracę na sprzęcie współczesnym oraz dokonano prezentacji sprzętu radiowego z okresu II wojny światowej i pochodzącego z lat 70-tych (radiostacje Clansmann oraz R-140). Podczas towarzyszącemu tej imprezie konkursu strzeleckiego z broni pneumatycznej i łuku nasi koledzy wystrzelali 4 puchary ufundowane przez wójta Gminy Ostrów i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie

O ćwiczeniach nie informowaliśmy wcześniej chcąc wprowadzić element zaskoczenia, gdyż podczas zagrożenia nikt wcześniej o nim informować nie bedzie.