Kontakt ARISS zaplanowany ze szkołą z Polski

 
niedziela, 06 grudnia 2015 16:58

Na wtorek, 8 grudnia 2015 roku, o około 8:15 UTC, czyli 9:15 CEWT, jest zaplanowana łączność ARISS z Gimnazjum im. Konstantego Gałczyńskiego w Świętajnie w Polsce. Połączenie będzie realizowane przez stację radioamatorką LU1CGB, zlokalizowaną w Argentynie. Radioamatorska stacja klubowa ARISS o znaku NA1SS, zlokalizowana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie obsługiwana przez astronautę Kjell?a Lindgren?a KO5MOS.

Gimnazjum im. Konstantego Gałczyńskiego w Świętajnie, do którego uczęszcza około 170 uczniów w wieku od 13 do 15 lat, położone jest w malowniczej Krainie Tysiąca Jezior w powiecie szczycieńskim (województwo warmińsko-mazurskie, północno-wschodnia część Polski). Szkoła liczy siedem oddziałów i pracuje tu dwudziestu nauczycieli. W szkole został założony i funkcjonuje Mazurski Klub Łączności SP4YWM, który liczy 17 uczniów (w tym troje ze Szkoły Podstawowej i jedna z Przedszkola, wszyscy ze Świętajna).

W przygotowaniach do radioamatorskiej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), uczniowie przy wsparciu nauczycieli doskonalili swój angielski i poznawali życie i pracę na stacji. Mieli okazję uczyć się nie tylko angielskiego używanego na co dzień, aby móc zadać pytania astronaucie, ale także języka specjalistycznego, by odwiedzać strony internetowe agencji kosmicznych. Uczyli się geografii z użyciem nowoczesnych technologii i robili zdjęcia Ziemi z pokładu ISS (EarthKam). Szkoła współpracowała z Olsztyńskim Planetarium w celu zorganizowania obserwacji. Planetarium odwiedziło Świętajno podczas jednej z imprez szkolnych. Dzięki temu do dyspozycji szkoły było Astronomiczne Laboratorium Mobilne zwane Astrolabium. W zeszłym roku uczniowie i nauczyciele wzięli udział w 4 Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS, zorganizowanej w centralnej Polsce. Mogli tam skoncentrować się na interesujących tematach dotyczących ISS i dowiedzieć się, jak inne polskie szkoły przygotowywały wcześniej łączność ARISS.

Uczniowie brali również udział w projekcie miniSAT, którego częścią był eksperyment w bliskiej przestrzeni kosmicznej. Wysłali do stratosfery na wysokość ok. 30 000 m nad Ziemią ziarna grochu, folię bąbelkową i zegarek. Panujące tam warunki różnią się od tych na powierzchni Ziemi: ciśnienie jest dużo niższe, promieniowanie UV wyższe, a temperatura wynosi poniżej zera stopni Celsjusza. Ludzie z całej Polski, a w tym uczniowie ze Świętajna, wzięli udział w tym wydarzeniu. Misję balonu oznaczono CP26. Eksperyment ten był możliwy dzięki radioamatorom i wolontariuszom z pozarządowej organizacji ? Fundacji Copernicus Project (koło Torunia). Ich dwa sztandarowe projekty to MiniSAT i Near Space Program w Polsce i od 2005 roku do dziś zorganizowali ponad 30 lotów balonowych w bliską przestrzeń kosmiczną z różnymi misjami.

W marcu 2013 roku gimnazjum zaczęło propagować w prasie radioamatorską łączność między astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej a uczniami z Gimnazjum Gałczyńskiego. Uprzednio, została przygotowana oficjalna inauguracja. TVP Olsztyn, Radio Olsztyn i inne media były obecne i brały udział w inauguracyjnym wykładzie na temat ARISS. Kontynuacją programu EarthKAM była też wtedy wystawa zdjęć gimnazjalistów. Jeszcze przed inauguracją, zaproszono do przygotowań do łączności ARISS uczniów z podstawówki w Świętajnie (w wieku od 5 do 12 lat). W efekcie, niektórzy z nich razem ze starszymi koleżankami i kolegami z gimnazjum zadadzą swoje pytania astronaucie.

Łączność ARISS będzie przeprowadzona w języku angielskim. Wydarzenie będzie prawdopodobnie transmitowane na EchoLink AMSAT (węzeł 101 377), oraz na  http://ariss.pzk.org.pl/live.

Uczniowie zadadzą tyle z następujących pytań na ile wystarczy im czasu.

 1. Kasia (5) Czy możecie jeść lody na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 2. Ola (8) Jak często obserwujesz Ziemię i próbujesz znaleźć swój dom?
 3. Oliwia (8) Jak długo astronauta może przebywać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 4. Natalia (8) Ile trzeba mieć lat, aby zostać astronautą?
 5. Julka S. (15) Czy można zatrzymać lub zmienić kierunek lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 6. Kinga (15) Jak spędzacie czas wolny w kosmosie?
 7. Julia K. (15) Jaka strefa czasowa jest używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 8. Magda (15) Czy czasami robicie imprezy/przyjęcia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 9. Mateusz (15) Czy astronauta może się przeziębić albo złapać grypę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 10. Cezary (15) Jakie było Twoje najtrudniejsze zadanie w kosmosie?
 11. Klaudia (14)? Co zrobiło na Tobie największe wrażenie, patrząc z kosmosu?
 12. Roksana (14) Czy widać sylwestrowe fajerwerki z kosmosu?
 13. Emilia (13) Ile czasu zajmuje podróż z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną?
 14. Kornel (15) Czego najbardziej brakuje Ci w kosmosie z tego, co jest na Ziemi?
 15. Martyna (13) Czy robicie pranie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
 16. Zuzanna R. (13) Czy widziałeś kiedyś niezidentyfikowane obiekty latające?
 17. Zuzanna D. (13) Czy można zabrać ze sobą swoje zwierzę na Międzynarodową Stację Kosmiczną?

ARISS oferuje uczniom szansę przeżycia ekscytującego doświadczenia ? bezpośredniej rozmowy przez radio amatorskie z członkami załogi przebywającej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauczyciele, rodzice i społeczeństwa obserwują jak krótkofalarstwo i członkowie załogi ISS mogą wzbudzać zainteresowanie młodzieży nauką, techniką oraz chęć uczenia się.

żródło: arisspolska.info