Misja stratosfera

MISJA STRATOSFERA

Żyjemy w dobie intensywnej eksploracji Kosmosu. Człowiek mieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i stanął własną stopą na Księżycu. Nad naszymi głowami latają setki satelitów. W kierunku i na powierzchnię Marsa wysłano sondy, a w przyszłości planowany jest tam lot załogowy. My również pragniemy sięgać nieba. Rozpoczęliśmy to uczestnicząc w programie ARISS. Już trzykrotnie ucznIowie naszych szkół mogli rozmawiać bezpośrednio z Astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Były to szkoły z Podgrodzia (2011r.), Stobiernej (2014r.) i Brzeźnicy (2014r.). Teraz chcemy polecieć na granicę Kosmosu.

W dniu 6 czerwca 2018r. o godzinie 10:00 z terenu Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy zostanie wypuszczony balon stratosferyczny, który mamy nadzieję przybliży nas do granic stratosfery. Balon zostanie uzbrojony w nadajnik APRS, który będzie wskazywał jego aktualna pozycję, oraz kamerę, która dostarczy nam pięknych, kosmicznych widoków. Po wykonaniu lotu balon zostanie odszukany i podjęty przez grupę poszukiwawczą, a zarejestrowane materiały przekazane do celów edukacyjnych w szkołach.

Celem akcji jest popularyzacja zainteresowań przestrzenią kosmiczną, oraz stworzenie swoistej ścieżki dydaktycznej związanej z nauczaniem przedmiotów astronomicznych w szkołach. Jest to również kontynuacja realizowanych programów ARISS na naszym terenie.

Organizatorem akcji jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy, Hubert Hajduk SQ9AOL, we współpracy z Włodzimierzem Tarnowskim SQ6NLN wraz z grupą specjalistów z Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR we Wrocławiu, Polskim Związkiem Krótkofalowców, Grupą ARISS Polska, Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy, przy wsparciu sponsorów.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH:
– dla dzieci i uczniów to kontynuacja świętowania Dnia Dziecka
– dla krótkofalowców – wstęp do VIII Galicyjskiego Spotkania Krótkofalowców “Głobikowa 2018” 09.06.2018
– dla wszystkich – ciekawostka naukowa